Zielenogradsk (Зеленоградск)

PAŃSTWO: Rosja          
OBWÓD: kaliningradzki
ARCHIDIECEZJA: moskiewska

Na samym początku była to pruska wieś rybacka, która w XV w. została wcielona przez Zakon Krzyżacki i otrzymała nazwę Cranz (w języku staropruskim nazwa oznaczała „wybrzeże”).
Rozwój wsi jako miejscowości letniskowej nastąpił w XIX w., kiedy uruchomiono linię kolejową do Królewca (dziś Kaliningradu). Powstały wówczas liczne domy wczasowe, pensjonaty oraz infrastruktura wypoczynkowa.
Podczas II wojny światowej miasto nie ucierpiało zbyt wiele, co widać do dziś w postaci dobrze zachowanej (i częściowo odremontowanej) zabudowy pruskiego kurortu nadmorskiego. Nazwane Zielenogradskiem stało się ponownie modnym miejscem wypoczynku. Miasto liczy obecnie około 12,5 tysięcy mieszkańców. Neogotycki kościół ewangelicki (obecnie cerkiew 
prawosławna) powstał pod koniec XIX w. i odremontowany służy wiernym do dziś. W mieście na uwagę zasługuje ciekawa zabudowa ryglowa domów wypoczynkowych i dawnych pensjonatów. Warto wybrać się na plażę nad Bałtykiem. Teren został ładnie zagospodarowany, a w ostatnich latach powstała również promenada nadmorska.
 

 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY