Etap 27 Sławno - Darłowo

Sławno (0,0 km) – Boleszewo (5,8 km) – Stary Jarosław (11,8 km) – Krupy (15,7 km) – Zielnowo (17,6 km) – Zakrzewo Górne (21,0 km) – Cisowo (22,1 km) – Darłowo (27,1 km) 
 
PAŃSTWO: Polska                                
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie
POWIAT: sławieński
DIECEZJA: koszalińsko-kołobrzeska
 
Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: 
On sam będzie działał. (Ps 37,5)
 
Wędrówka pomiędzy książęcymi miastami dostarcza wielu wrażeń i jest pełna różnorodnych atrakcji. Niegdyś miejsca te słynęły z zamków, ufortyfikowanych grodów oraz wspaniałych świątyń. Dziś ślady pomorskiego dziedzictwa spotkać możemy niemal w każdym miejscu jakubowej wędrówki.
 

TRASA

Ze Sławna (0,0 km) wychodzimy ulicą Armii Krajowej oraz Morską, którą kierujemy się na zachód do granic administracyjnych miasta. Na rozwidleniu dróg (4,7 km) skręcamy w lewo i po przejściu mostu na niewielkiej rzeczce Moszczenicy wchodzimy do Boleszewa (5,8 km). We wsi zobaczyć możemy niewielki kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, mocno zniszczony park podworski oraz szereg zabudowy z początku XX w. Za kościołem skręcamy w prawo w drogę utwardzoną i docieramy do granicy gminy Sławno i Darłowo. Przecinamy rzekę i drogą betonową idziemy w kierunku widocznej linii kolejowej (10,0 km). Tutaj przechodzimy przez tory i po kilkuset metrach łukiem kierujemy się na północ. Po kolejnych kilkuset metrach wchodzimy do Starego Jarosławia (11,8 km). Wychodzimy ze Starego Jarosławia, początkowo drogą wojewódzką, a następnie drogą utwardzoną pośród podmokłych łąk i wiatraków energetycznych. Po minięciu niewielkiego cieku wodnego wchodzimy do Krup (15,7 km), kolejnej wsi z zachowanymi pamiątkami bogatej przeszłości regionu.
Na wysokości przystanku PKS, na północnym krańcu wsi, skręcamy w lewo i łukiem drogą asfaltową kierujemy się na północ. Dochodzimy do Zielnowa (17,6 km), rodzinnej wsi Andrzeja Leppera. Tuż za nią kończy się asfalt i utwardzoną drogą przez most na Wieprzy idziemy  w kierunku Zakrzewa Dolnego (19,4 km). Nieco dalej przekraczamy drogę wojewódzką nr 203 i przez Zakrzewo dochodzimy do Zakrzewa Górnego (21,0 km). Osoby poruszające się Pomorską Drogą Świętego Jakuba rowerem lub też na wózku inwalidzkim powinny wybrać opcję skrótu z Zakrzewa bezpośrednio drogą wojewódzką do Darłowa. Trudne warunki terenowe uniemożliwiają bowiem poruszanie się pojazdami kołowymi po tym obszarze. Z tego miejsca już tylko nieco ponad kilometr do widocznej z daleka wsi Cisowo (22,1 km), malowniczo położonej na niewielkim wzgórzu. Z racji położenia z Cisowa roztaczają się szerokie panoramy na okolice Darłowa. Widać nie tylko zabudowania i wieże kościelne miasta, ale również brzeg Bałtyku. Teren położony na otwartej wysoczyźnie, blisko Morza Bałtyckiego, stanowi idealne miejsce pod budowę licznych tu farm wiatrowych. W samym Cisowie uwagę zwraca zabytkowy kościół pw. Św. Stanisława Kostki z renesansowym wyposażeniem (ołtarz, ambona, empory i ławki drewniane). Jest tu również kamienna chrzcielnica z XIV w., najprawdopodobniej pochodząca z nieistniejącego już klasztoru cystersów w Bukowie Morskim. Za Cisowem kierujemy się drogą z płyt betonowych a dalej utwardzoną na południe do drogi wojewódzkiej, gdzie skręcamy w prawo i wchodzimy w granice administracyjne Darłowa (25,2 km). Do centrum wchodzimy ulicami: o. Tynieckiego, obok cmentarza i unikalnej w skali Polski kaplicy św. Gertrudy, dalej pod Bramą Wysoką na rynek i ul. Kościelną do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej (27,1 km).

PRZYSTANKI NA TRASIE

Swołowo

Otoczona lasami sosnowymi wieś od XVIII w. była jedną z większych osad  w regionie. Kroniki wspominają wówczas obecność aż 55 domów. Rodowód wsi sięga jednak średniowiecza, a jedyną pozostałością tamtych czasów jest gotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XIV w. Ceglana budowla założona na planie prostokąta wyróżnia się wysoką wieżą z charakterystycznym dla pomorskich kościołów wiejskich kilkunastobocznym spiczastym hełmem, krytym gontem. Zachowane wyposażenie jest barokowe i niemal w całości pochodzi z XVII w. W ołtarzu głównym zobaczyć możemy obrazy przedstawiające sceny ukrzyżowania, zmartwychwstania i wniebowstąpienia. Z tego samego okresu pochodzi bogato zdobiona ambona oraz drewniane empory. We wsi znajduje się również interesujące minimuzeum z kolekcją antyków (meble, rzeźby, kolekcje numizmatyczne). Szczegóły na www.muzeum.staryjaroslaw.prv.pl

Krupy

Wieś została założona pod koniec XIII w. i przez niemal sto pierwszych lat była własnością Darłowa. Choć była wielokrotnie niszczona podczas wojny trzydziestoletniej oraz na skutek pożarów, zachowała swój historyczny charakter. Najcenniejszym zabytkiem jest XIV-wieczny kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej. Ciekawostką jest fakt, że główna konstrukcja świątyni powstała w technologii szkieletowej i w XIX w. została jedynie obudowana cegłą. Duże wrażenie robi wnętrze kościoła, bogato wyposażone we wspaniały barokowy ołtarz główny oraz drewnianą, rzeźbioną ambonę z połowy XVII w. Niezwykle pięknie prezentuje się również późnogotycka scena Ukrzyżowania zawieszona na północnej ścianie, na lewo od ołtarza. We wsi warto zwrócić uwagę na ryglowe zabudowania z przełomu XIX i XX w. obejmujące również rzadko już spotykane na Pomorzu budynki bramne. Na wiejskim cmentarzu pochowany jest były wicepremier RP Andrzej Lepper, mieszkaniec pobliskiego Zielnowa.

 
INFORMACJA TURYSTYCZNA
 
Centrum Informacji Turystycznej w Darłowie 
Darłowo, ul. Pocztowa 6, tel. 519 303 032
 
BAZA NOCLEGOWA
miejscowość letniskowa – informacje o bazie noclegowej na stronach
 
Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie
ul. Franciszkańska 4, tel. (+48) 94 318 27 18, www.darlowo.franciszkanie.pl
kawa, herbata dla pielgrzymów, możliwość odpoczynku 

 

 

 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY