Etap 27a Sławno - Polanów

Sławno (0,0 km) – Pomiłowo (3,6 km) – Ugacice (5,5 km) – Ostrowiec (13,7 km) – Białęcino (16,9 km) – Drzeńsko (19,7 km) – Krąg (25,4 km) – Buszyno (28,3 km) – Wielin (33,0 km) – Polanów (38,2 km) 
 
PAŃSTWO: Polska           
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie
POWIAT: sławieński, koszaliński
DIECEZJA: koszalińsko-kołobrzeska
 
Kto wstąpi na górę Pana, kto stanie w Jego świętym 
miejscu? Człowiek o rękach nieskalanych i o czystym 
sercu, który nie skłonił swej duszy ku marnościom 
i nie przysięgał fałszywie. (Ps 24,3-4)
 
Szlak Świętych Gór Pomorza łączy Rowokół, Górę Chełmską oraz Świętą Górę Polanowską. Ten pielgrzymkowy trakt ma już swoją tradycję i doskonale wpisuje się w dziedzictwo religijne regionu. Odcinek do Polanowa wiedzie niemal cały czas lasem, mijając po drodze cenne pamiątki historii, jak np. wspaniały zamek w Krągu. Ze względu na brak miejsc noclegowych w okolicy Wyszewa (etap Polanów – Wyszewo)  odcinek od Sławna do Koszalina przez Polanów i Wyszewo polecany jest przede wszystkim dla pielgrzymów poruszających się na rowerach.
 
TRASA
 
Ruszamy ze Sławna (0,0 km) ulicą Polanowską, którą wychodzimy z miasta. Na rozwidleniu dróg (2,3 km) schodzimy z drogi wojewódzkiej i kierujemy się w lewo w stronę Pomiłowa (3,6 km). Po przejściu przez wieś skręcamy w prawo (4,1 km) i utwardzoną drogą gruntową, wzdłuż doliny kanału Rakówka, idziemy przez Ugacice (5,5 km) na południe. Po kilku kilometrach marszu schodzimy ze ścieżki w prawo (10,1 km) i dość stromo pod górkę wchodzimy na wysoczyznę morenową. Po około 1,5 km dochodzimy do wschodnich brzegów rynnowego Jeziora Ostrowieckiego (11,6 km). Idziemy ścieżką po jego południowej stronie i docieramy do wsi Ostrowiec (13,7 km). Oprócz XVIII wiecznego zespołu parkowo-pałacowego, przylegającego bezpośrednio do jeziora, we wsi znajduje się gotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiony w XIV w. z kamieni i cegły. W kościele – m.in. epitafia Adama i Joachima von Podewilsów, znamienitych członków starego pomorskiego rodu z Krągu. Za Ostrowcem początkowo główną szosą w kierunku Nowego Żytnika, a następnie drogą utwardzoną (częściowo asfaltową) skręcamy w prawo i idziemy pośród pól do Białęcina (16,9 km). Kawałek dalej przechodzimy przez rzekę Grabową (17,8 km) i lasem przez Drzeńsko (19,7 km) docieramy do Jeziora Zamkowego w Krągu (25,4 km). Okrążamy jezioro od strony zachodniej i po niecałym kilometrze wchodzimy do wsi, pod zamek Podewilsów (26,3 km). Po dojściu do skrzyżowania w centrum wsi skręcamy w lewo, kierując się drogą asfaltową w stronę Buszyna (28,3 km). Tutaj kierujemy się prosto drogą przeciwpożarową wijącą się wśród lasu aż do Wielina (33,0 km).
Z Wielina idziemy leśną drogą, początkowo wzdłuż Jeziora Trzcińskiego, a następnie przez las w kierunku górującej nad okolicą Góry Warblewskiej (170 m n.p.m.) (35,8 km). W dawnych latach na jej szczycie znajdowała się restauracja, taras widokowy oraz aleje spacerowe. W latach 80. 
funkcjonował tam stok narciarski, obecnie zaś planuje się w jego miejscu budowę Centrum Zimowego Wypoczynku. Przy Górze Warblewskiej skręcamy w prawo i schodzimy słabo zarysowaną drogą leśną. Po dojściu do skrzyżowania z drogą utwardzoną idziemy w lewo bezpośrednio do  Polanowa (38,2 km). Przez miasto zgodnie z oznakowaniami docieramy do Świętej Góry Polanowskiej.
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Krąg
Dawny majątek szlacheckiego rodu von Podewils, który otrzymał te ziemie od księcia Bogusława X na początku XVI w. Podewilsowie władali tymi terenami aż do drugiej połowy XIX stulecia. To dzięki ich staraniom wybudowano tu w 1495 r. okazały zamek, który przebudowany w stylu renesansowym do dziś zdobi południowe brzegi Jeziora Zamkowego. Zamek w Krągu jest swoistym odzwierciedleniem kalendarza. Jest w nim tyle okien, co dni w roku, tyle pomieszczeń, ile tygodni, tyle wejść, ile miesięcy. Cztery narożnikowe wieże odpowiadają dodatkowo czterem porom roku. Pod koniec II wojny światowej zamek został częściowo zniszczony. Powolna odbudowa trwała wiele lat i dopiero od 1995 r. mieści się tu wysokiej klasy Hotel Podewils.
Przed wjazdem na teren zamkowy stoi dawna kaplica zamkowa, obecnie kościół filialny pw. Zwiastowania NMP. Wzniesiono ją w połowie XVI w. i dwieście lat później rozbudowano o wspaniałą renesansowo-barokową kaplicę grobową. Jej wnętrze jest prawdziwym skarbcem, pełnym XVII- i XVIII-wiecznych zabytków. Ołtarz główny zawiera herby i nazwiska głównych fundatorów kościoła – Adama von Podewilsa oraz Klary von Zitzevitz. Oprócz ołtarza z tego 
samego okresu pochodzą bogato zdobiona chrzcielnica, ambona i loża patronacka oraz liczne epitafia i obrazy. W kaplicy grobowej znajdują się sarkofagi (murowane oraz mosiężne) członków rodziny Podewilsów zmarłych od połowy XVII w. aż po początek wieku XIX. Klucze do kościoła znajdują się w jednym z prywatnych domów (odpowiednia informacja widnieje na wejściu do kaplicy).
 
Wielin
Niewielka wieś ukryta pośród lasów i morenowych wzgórz Wysoczyzny Polanowskiej. Od XVII w. stanowiła majątek Natzmerów, po których pozostała neobarokowa posiadłość otoczona zadbanym ogrodem. We wsi warto zwrócić uwagę na ryglowy kościół pw. Chrystusa Króla z 1698 r. z barokowym wyposażeniem.
 
Polanów
Dawny gród obronny położony na pograniczu Pomorza Gdańskiego i Księstwa Pomorskiego. Często zmieniał swoich właścicieli, ale ostatecznie znalazł się w granicach Księstwa Pomorskiego. Początkowo pod władzą biskupów kamieńskich, przeszedł następnie w ręce książąt z dynastii Gryfitów. Obecnie Polanów, zwany niegdyś Perłą Pomorza, jest niezwykle malowniczo położony w dolinie Grabowej i w otoczeniu porośniętych lasami wzgórz morenowych. Z początkiem lipca cyklicznie w mieście odbywa się Międzynarodowy Zlot Motocykli, który przyciąga pasjonatów z całej Europy. Impreza odbywa się nad Zalewem Polanowskim.
Święta Góra Polanowska 
Początkowo wzgórze to było miejscem kultu pogańskiego Słowian, o którym niewiele wiadomo. Już w XIV w. sprowadzeni przez Piotra Święcę cystersi wznieśli tu klasztor i kaplicę poświęconą Najświętszej Marii Pannie. Przez całe wieki rzesze pątników przychodziły do słynącego z wielu łask wizerunku Matki Bożej. Korzystali oni również ze źródełka tryskającego na stokach góry, którego wody miały cudowną moc uzdrawiania.
Kaplica słynęła z zawsze otwartych drzwi i była zaznaczona na XVI-wiecznych mapach miejsc pielgrzymkowych Europy. Sytuacja diametralnie zmieniła się po wprowadzeniu reformacji, a opustoszała kaplica uległa zniszczeniu. Obecnie po kilku wiekach stagnacji miejsce to odzyskało swój blask i stało się jednym z ważniejszych punktów na mapie pielgrzymkowej Pomorza. 
Święta Góra Polanowska należy do zakonu franciszkanów, którzy wznieśli na jej szczycie pustelnię. Powstała ona na planie krzyża łacińskiego i tradycyjnie posiada cały czas otwarte dla pielgrzymów drzwi. Na rozległą polanę podszczytową prowadzi dziś również szlak pieszy im. Jana PawłaII (łączący Polanów z Górą Chełmską w Koszalinie), przy którym ustawiono kapliczki – stacje różańcowe.
 
 
 
 

 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY