Etap 30a Koszalin - Białogard

Koszalin (0,0 km) – Niekłonice (4,0 km) – Giezkowo (7,3 km) – Jarzyce(8,8 km) – Dunowo (11,1 km) – Golice (14,1 km) – Bardzlino (15,5 km)– Białogórzyno (16,4 km) – Żeleźno (22,0 km) – Białogard (28,2 km) 
 
PAŃSTWO: Polska      
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie                          
POWIAT: koszaliński, Koszalin, białogardzki     
DIECEZJA: koszalińsko-kołobrzeska
 
Oto Bóg mi dopomaga, Pan podtrzymuje me życie. (Ps 54,6)
 
Odcinek pomiędzy Koszalinem a Kołobrzegiem można pokonać na dwa sposoby – przez Dobrzycę lub Białogard i Karlino. Pozostawiając pielgrzymowi wybór drogi, zwracamy uwagę na walory historyczne miejsc i tradycje pielgrzymowania na tym terenie, sięgające czasów misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu.
 
TRASA
 
Na rozwidleniu Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba (0,0 km) przy ulicy Krakusa i Wandy w Koszalinie skręcamy w lewo. Ulicą Lechicką idziemy prosto i wychodzimy z miasta (2,1 km). Drogą powiatową idziemy teraz przez około 5 km, przechodząc kolejno przez Niekłonice (4,0 km), Giezkowo (7,3 km), Jarzyce (8,8 km), Dunowo (11,1 km) do Golic (14,1 km) i Bardzlina (15,5 km). Kawałek dalej wchodzimy na drogę gruntową, którą dochodzimy do zabudowań przysiółka Białogórzyno (16,4 km). W zależności od warunków atmosferycznych możemy teraz wybrać marsz drogą gruntową prosto w kierunki wsi Żeleźno (20,4 km) (po deszczach droga potrafi być bardzo grząska i nieprzejezdna dla rowerów) lub skręcić w prawo i utwardzoną drogą przejść przez wieś ’Białogórzyno (trasa dłuższa o ok. 2 km, lecz pozbawiona wybojów i błota) do Żeleźna (22,0 km). Po dojściu do Żeleźna skręcamy w lewo i po około 6 km dochodzimy do granic administracyjnych ’Białogardu (26,7 km). Do centrum miasta wchodzimy ulicami: Zwycięstwa, Młynarską i Kościelną. Etap kończymy przy gotyckim ’kościele farnym pw. Narodzenia NMP (28,2 km).
 

Białogórzyno

Wieś o długiej historii, której początki sięgają XIII w. Przez wieki funkcjonowała jako lenno lub własność pomorskich rodzin rycerskich i szlacheckich. Do najcenniejszych zabytków należy szachulcowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP z 1838 r. Stoi dokładnie na miejscu wcześniejszej, średniowiecznej świątyni, która spłonęła w połowie XIX w. Kościół odbudowano dzięki wsparciu finansowemu nie tylko fundatorów kościoła, rodziny von Bonin, ale również samego króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Z oryginalnego wyposażenia kościoła zachowała się jedynie empora oraz okucia drzwi. Główny ołtarz jest XX-wieczny i pochodzi z Drawska Pomorskiego.

BAZA NOCLEGOWA
 
Białogardzki Ośrodek Sportu i Rekreacji
Białogard, u. Moniuszki 49
(+48) 94 312 32 11, 728 173 340
 
 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY