Smołdzino

PAŃSTWO: Polska            
WOJEWÓDZTWO: pomorskie  
POWIAT: słupski                
DIECEZJA: pelplińska 
 
Jednym z największych atutów tej dużej wsi sołeckiej jest jej położenie u stóp Rowokołu (114,8 m n.p.m.), w strefie ochronnej Słowińskiego Parku Narodowego, nad rzeką Łupawą. Osada powstała już w średniowieczu, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z 1281 r. przy okazji nadań, jakich książę Mściwój II dokonał białobockim norbertanom. Wieś zmieniała jednak swoich właścicieli i jeszcze w tym samym wieku stała się własnością cystersów z Oliwy, a następnie na niemal 20 lat zakonu krzyżackiego. W XVII w. ostatni z książąt pomorskich, Bogusław XIV, podarował wieś swojej siostrze Annie, wdowie po księciu de Croy, która przekazała ją następnie swojemu synowi, księciu Ernestowi Bogusławowi de Croy, uważanemu za ostatniego z rodu Gryfitów. Dziś Smołdzino to jedna z największych baz wypadowych do Słowińskiego Parku Narodowego. Tu mieści się siedziba dyrekcji parku, przy której funkcjonuje Muzeum Przyrodnicze wraz z centrum edukacyjnym.
 
Kościół pw. Świętej Trójcy stoi u podnóża świętej góry Rowokół. W tym miejscu w drugiej połowie XVI w. wzniesiono kościółek filialny parafii w Gardnie Wielkiej. Dzisiejszy, okazały barokowy wygląd świątynia zawdzięcza księżnej Annie de Croy, która jako właścicielka wsi nakazała zburzenie wcześniejszej świątyni i wzniesienie nowej. Budowę ukończono w 1632 r. Zbudowany na planie krzyża kościół kryje w swoim wnętrzu ciekawe wyposażenie. Wczesnobarokowy ołtarz z bogatym wystrojem rzeźbiarskim zawiera portrety księżnej Anny i jej syna Ernesta Bogusława de Croya, przedstawionego jako dwunastoletniego chłopca.  W podobnym stylu wykonana została bogato zdobiona ambona z XVII w.
 
Święta góra Pomorzan Rowokół wznosi się tuż przy południowych granicach wsi Smołdzino. Ponieważ stanowi najwyższe wzniesienie w całej okolicy (114,8 m n.p.m.), już od wczesnośredniowiecznych czasów stanowiła żeglarski punkt nawigacyjny, bardzo dobrze widoczny z morza. Jeszcze przed XII w. na szczycie znajdowało się grodzisko, na wałach którego najprawdopodobniej pod koniec XII w. powstało sanktuarium Najświętszej Maryi Panny. Funkcjonowało aż do wprowadzenia reformacji na Pomorzu w 1534 r. Od samego początku razem z Krzyżanką (Górą Chełmską koło Koszalina) i Świętą Górą Polanowską Rowokół stanowił najważniejsze miejsce święte Pomorzan i cel licznych pielgrzymek od czasów średniowiecza. Obecnie na Rowokole w okresie wielkanocnym odbywa się znane w okolicy Misterium Męki 
Pańskiej, obrazujące ostatnią drogę Jezusa Chrystusa. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na krajobraz okolicy.
 
Święta góra Słowińców
We wczesnym średniowieczu na szczycie Rowokołu oddawano cześć pogańskiemu bogu Swarożycowi, panu słońca i ognia. Na jego cześć nieustannie płonął tu ogień. Kiedy po wprowadzeniu chrześcijaństwa wybudowano tu kaplicę poświęconą świętemu Mikołajowi, patronowi m.in. żeglarzy i marynarzy, nadal podtrzymywano tu ogień, który wówczas już wskazywał rybakom bezpieczną drogę do portu. Dawne legendy mówią, iż tonący w mgłach wierzchołek góry był znakomitą kryjówką dla piratów, którzy tu właśnie ukrywali zrabowane na morzu skarby. Według bliższych naszym czasom podań ogromne ilości skarbów ukryli tu też pod koniec II wojny światowej Niemcy, którzy specjalnie wydrążyli w jej zboczu głębokie tunele. Być może w jednym  z nich spoczywa zaginiona bursztynowa komnata?
 

 

 
 
Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY