Etap 31b Kłopotowo - Kołobrzeg

Kłopotowo (0,0 km) – Piotrowice (1,3 km) – Włościbórz (3,1 km) – Bardy (8,7 km)– Dębogard (11,0 km) – Bogucin (13,7 km)– Obroty (15,4 km) – Stare Miasto (19,1 km) – Kołobrzeg-Budzistowo (20,0 km) – Kołobrzeg katedra (23,2 km) 
 
PAŃSTWO: Polska        
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie 
POWIAT: białogardzki, kołobrzeski     
DIECEZJA: koszalińsko-kołobrzeska
 
Pieśnią chcę chwalić imię Boga 
i dziękczynieniem Go wysławiać. (Ps 69,31)
 
Druga część trasy wiodącej starym traktem solnym doprowadzi nas do Kołobrzegu – miasta o bogatej historii i długiej tradycji pielgrzymowania. Cały czas towarzyszy nam meandrująca dolina Parsęty, którą szlak przekracza na tym odcinku kilkakrotnie. Z dala od uczęszczanej drogi wojewódzkiej trasa wiedzie nas w większości wąskimi drogami gminnymi oraz polnymi ścieżkami.
 
TRASA
 
W Kłopotowie (0,0 km) skręcamy w lewo i drogą gminną przez Piotrowice(1,3km), Włościbórz (3,1 km) dochodzimy do skrzyżowania dróg asfaltowych (4,8 km), na którym skręcamy w prawo i ciekawą aleją wysadzaną bukami dochodzimy do wsi Bardy (8,7 km). Po drodze przekraczamy silnie meandrującą w tym miejscu dolinę Parsęty. Pielgrzymi, którzy nocowali w Dygowie, w Bardach mogą dołączyć do szlaku Pomorskiej Drogi Św. Jakuba, pokonując wcześniej ok.1,5 km prostej drogi asfaltowej Dygowo – Bardy. Na końcu wsi skręcamy w drugą od lewej drogę utwardzoną, którą po pokonaniu ok. 2 km docieramy do Dębogardu (11,0 km). Za wsią pogarsza się stan drogi, która miejscami staje się rozjeżdżona i błotnista (po deszczach). Po kolejnych 2 km wchodzimy do Bogucina (13,7 km) i kawałek dalej do wsi Obroty (15,4 km).Tutaj szlak Pomorskiej Drogi Św. Jakuba schodzi z drogi asfaltowej w lewo i leśnym duktem wiedzie do małej osady Stare Miasto (19,1 km). Stąd już tylko kilkaset metrów betonową drogą do granic administracyjnych Kołobrzegu i dzielnicy ’Budzistowo (20,0 km). To tutaj powstał pierwszy gród, który dał początek Kołobrzegowi. Do centrum idziemy ulicami Kołobrzeską i Bolesława Chrobrego i przy ’katedrze pw. Wniebowzięcia NMP (23,2 km) kończymy ten etap.
 
Kołobrzeg-Budzistowo
Kolebka Kołobrzegu. To tutaj w IX w. powstał gród obronny, który dał początek późniejszemu miastu. Niewielki kościółek pw. św. Jana Chrzciciela po raz pierwszy został wymieniony w źródłach w 1222 r. co sprawia, że jest to jeden z najstarszych ceglanych obiektów sakralnych na Pomorzu Zachodnim. Wzniesiono go w stylu romańskim, ale wielokrotnie przebudowywany nabrał cech gotyckich.
 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY