Etap 30 Koszalin - Dobrzyca

Koszalin (0,0 km) – Stare Bielice (3,8 km) – Nowe Bielice (7,3 km) – Laski Koszalińskie (9,5 km) – Parnowo (14,2 km) – Wierzchomino (19,8 km) – Dobrzyca (22,9 km) 
 
PAŃSTWO: Polska                       
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie  
POWIAT: koszaliński , Koszalin                           
DIECEZJA: koszalińsko-kołobrzeska
 
Niech się radują i weselą w Tobie wszyscy, 
co Ciebie szukają. Niech zawsze mówią: «Bóg jest wielki!» 
ci, którzy pragną Twojej pomocy. (Ps 70,5)
 
Ziemia koszalińska obfituje w miejsca niezwykłe, pełne atrakcji i bogate w historię. To region będący niegdyś domeną biskupów kamieńskich a następnie książąt pomorskich. Ze względu na bogactwo terenów leśnych i bliskość wybrzeża morskiego okoliczne tereny są idealnym miejscem na letnie wędrówki i odpoczynek.
 
TRASA
 
Spod koszalińskiej katedry (0,0 km) idziemy ulicami Bolesława Krzywoustego, Biskupa Czesława Domina, Połtawską i dochodzimy do ul. Krakusa i Wandy. W tym miejscu (0,6 km) Pomorska Droga Świętego Jakuba ponownie rozdziela się na nitkę północną prowadzącą przez Dobrzycę do Kołobrzegu oraz południową, również do Kołobrzegu, jednak przez Białogard i Karlino (etap 30a, 31a i 31b). Skręcamy w prawo i idziemy do skrzyżowania z ul. Zwycięstwa, po czym kierujemy się w lewo i ul. Szczecińską wychodzimy z miasta. Po kilku kilometrach dochodzimy do Starych Bielic (3,8 km), gdzie zostawiając wieś po prawej stronie, kierujemy się w stronę Nowych Bielic (7,3 km). Wieś, która przez niemal 500 lat była własnością rodziny Schmelingów, zachowała jeszcze swój pierwotny układ. Nie zachował się gotycki kościół wiejski, natomiast warto zobaczyć klasycystyczny pałac z końca XVIII w., w którym mieści się obecnie dom pomocy społecznej dla dzieci. Zespół parkowo-pałacowy (niestety w bardzo złym stanie) znajduje się również w kolejnej wsi na naszej trasie – w Laskach Koszalińskich (9,5 km), do których docieramy utwardzoną drogą przez pola. Dochodzimy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo. Po przekroczeniu drogi krajowej nr 6 kierujemy się przez otwartą przestrzeń równiny morenowej w stronę zabudowań wsi Parnowo (14,2 km). Idziemy dalej drogą asfaltową do skrzyżowania (18,2 km), na którym skręcamy w lewo i przez około 1,5 km idziemy lasem do wsi Wierzchomino (19,8 km). W centrum osady zobaczyć możemy XVIII-wieczny kościół pw. śś. Piotra  i Pawła oraz cmentarz ewangelicki z początku ostatniego stulecia. Niecały kilometr na zachód od wsi znajduje się rezerwat przyrody „Wierzchomińskie Bagno”. My idziemy jednak dalej i po kilku kilometrach wędrówki drogą asfaltową dochodzimy do Dobrzycy (22,9 km). Nocleg możliwy również w Kukini, około 10 km dalej (etap 31).
 
Parnowo
Niewielka wieś położona na starym trakcie wiodącym z Koszalina do Kołobrzegu, nad brzegami Jeziora Parnowskiego. Jej średniowieczny rodowód uwidacznia się w zachowanym układzie ulic. Zachował się również gotycki kościół pw. Najświętszej Rodziny, wzniesiony w XV w. z kamieni polnych i cegły. Nad samym jeziorem zobaczyć można również zespół parkowo-pałacowy z klasycystycznym pałacem z XIX w. W odremontowanym pałacu mieści się dziś hotel z restauracją, a na terenie parku dostępne jest minizoo z ciekawymi zwierzętami, m.in. lamami, mułami, owcami kameruńskimi i świnkami wietnamskimi.
 
BAZA NOCLEGOWA
Dobry Dom Dobrzycówka
Dobrzyca 27 
tel. 660 885 475 
 
 
 

 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY