Etap 33 Trzebiatów - Karnice

Trzebiatów (0,0 km) – Kłodkowo (5,6 km) – Zacisze (8,9 km) – Węgorzyn (11,6 km) – Trzeszyn (14,6 km)  – Cerkwica (17,6 km) – Gocławice (21,2 km) – Karnice (23,8 km) 
 
PAŃSTWO: Polska      
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie  
POWIAT: gryficki      
ARCHIDIECEZJA: szczecińsko-kamieńska
 
Jakże wielkie są dzieła Twe, Panie, bardzo głębokie 
Twe myśli! Człowiek nierozumny ich nie zna, 
a głupiec ich nie pojmuje. (Ps 92,6-7)
 
Wędrówka z Trzebiatowa w kierunku Kamienia Pomorskiego pokrywa się z tradycyjną trasą misji chrystianizacyjnej Pomorza biskupa Ottona z Bambergu. Ślady jego działalności spotkamy tu w wielu miejscach, a Ottonowa tradycja ciągle żyje w licznych legendach i historiach związanych z mijanymi przez nas miejscowościami.
 
TRASA
 
Wychodzimy spod kościoła ’pw. Macierzyństwa NMP (0,0 km) i kierujemy się przez Rynek w ulicę Wojska Polskiego, następnie II Pułku Ułanów i Zagórską, którą wychodzimy z miasta (2,1 km). 
Należy zachować szczególną uwagę podczas marszu, gdyż droga wojewódzka (DW 109), którą się poruszamy, charakteryzuje się wzmożonym ruchem samochodowym. Po kilku kilometrach wchodzimy do Kłodkowa (5,6 km). Największą atrakcją turystyczną wsi jest XV-wieczny ceglany kościół pw. Matki Bożej Królowej Świata z charakterystyczną dla pomorskiej architektury sakralnej drewnianą wieżą. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na pochodzące z okresu budowy świątyni metalowe okucia drzwi – najstarsze na Pomorzu dzieło sztuki kowalskiej. W ścianach zewnętrznych kościoła wmurowano wielkie kamienie młyńskie. Zabieg ten miał przynieść szczęście w pracy rolnej mieszkańców wsi. Zostawiamy wieś, malowniczo położoną przy zakolach rzeki Regi, w miejscu, gdzie według legend św. Otton z Bambergu przekraczał rzekę, idąc dalej z misją chrystianizacyjną na wschód Pomorza. Schodzimy z drogi asfaltowej (6,3 km) i skręcamy w prawo, w drogę gruntową, którą docieramy najpierw do małej wsi Zacisze (8,9 km) a następnie do Węgorzyna (11,6 km). Tutaj skręcamy w prawo i lekkim łukiem idziemy drogą asfaltową do większego skrzyżowania, na którym udajemy się w lewo do Trzeszyna (14,6 km). Stąd już prosta droga do Cerkwicy (17,6 km), wsi, która na stałe zapisała się w historii chrystianizacji Pomorza. Mijamy kościół w Cerkwicy i idziemy dalej drogą brukowaną, którą po kilku kilometrach docieramy do zabudowań dawnego gospodarstwa Gocławice (21,2 km). Tutaj skręcamy w lewo i częściowo brukowaną, a częściowo asfaltową drogą dochodzimy do Karnic (23,8 km). Tutaj, przy kościele pw. św. Stanisława Kostki, kończymy etap.
 

Św. Otton z Bambergu i jego misja na Pomorzu

Biskup Bambergu i misjonarz, nazywany był powszechnie „Apostołem Pomorza”. Przeprowadził dwie misje chrystianizacyjne na Pomorzu (w 1124 i 1128 r.). W ich trakcie ochrzcił tysiące wiernych oraz założył kilkanaście kościołów. W województwie zachodniopomorskim jego działalność misyjną w szczególny sposób upamiętniają studzienki – w Cerkwicy oraz w Pyrzycach.
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Cerkwica
Stara osada o średniowiecznym rodowodzie zasłynęła z wydarzenia, które miało tu miejsce w 1124 r. Biskup ’Otton z Bambergu, który przybył na Pomorze z misją chrystianizacyjną, uroczyście ochrzciłtu rzesze Pomorzan.  Legendy powiadają, że w miejscu gdzie chrzcił wytrysnęło źródełko, które niewyczerpane funkcjonowało aż do wojny trzydziestoletniej. Kamienną studzienkę, którą malowniczo wzniesiono w otoczeniu okazałych dębów, wybudowano dopiero w XX w., z okazji 800-lecia chrztu Pomorza. Niestety, źródełka już nie ma, a studzienka jest dziś całkowicie sucha. Pobliski kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pochodzi z XV w. i został zbudowany na niewielkim wzgórzu Dzwonnik, z cegły i kamieni polnych w stylu gotyckim. Od strony zachodniej do korpusu świątyni przylega drewniana wieża z charakterystycznym stożkowym hełmem. Wnętrze zdobi XVII-wieczny ołtarz, ambona oraz chrzcielnica. Przy kościele, na terenie tego samego wzgórza, znajduje się również wiejski cmentarz wraz z tzw. Gajem Bohaterów, kwaterą żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej. 
 
 
Karnice
Sporej wielkości wieś gminna, która w przeszłości należała do różnych pomorskich rodów szlacheckich, m.in. von Carnitz, od których wzięła swoją nazwę. Z cenniejszych zabytków należy wymienić przede wszystkim kościół pw. Stanisława Kostki, który zbudowano pod koniec XV w. i przebudowano w stylu barokowym. Z bogatego wyposażenia do dziś zachował się ołtarz główny, ambona oraz chrzcielnica i organy – wszystko z XVIII w. Przed kościołem znajduje się neogotycka kaplica cmentarna z ciekawą płaskorzeźbą Chrystusa, pochodząca z XIX w. Miłośnicy techniki odnajdą w Karnicach ślady nieczynnej już częściowo rozebranej kolejki wąskotorowej, która jeździła tędy do drugiej poł. XX w.
 

 

BAZA NOCLEGOWA

 

Dom Gościnny „Antonina”
Karnice, ul. Miodowa 2
tel. 514 776 549
www.gulliver.com.pl/antonina/

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy
ul. Boczna 3
możliwość odpoczynku, kawa, herbata
(+48) 91 386 77 24

 

 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY