Etap 25 Ustka - Słupsk

Ustka (0,0 km) – Wodnica (3,3 km) – Charnowo (5,8 km)– Dolina Charlotty (11,0 km) – Strzelinko (12,5 km) – Strzelino (13,6 km) – Słupsk (21,5 km) 
 
PAŃSTWO: Polska    
WOJEWÓDZTWO: pomorskie 
POWIAT: słupski        
DIECEZJA: koszalińsko-kołobrzeska
 
Panie, Boże mój, do Ciebie się uciekam; wybaw mnie 
i uwolnij od wszystkich prześladowców. (Ps 7,2)
 
Ziemia słupska od wieków należała do najbardziej znaczących w całym Księstwie Pomorskim. Gryfici mieli tu swój zamek, a przez kilka stuleci Słupsk pełnił funkcję stolicy tzw. Księstwa Słupskiego. Pomorska Droga Św. Jakuba dociera zatem do środkowej części Pomorza, regionu gdzie tradycje pielgrzymowania są obecne od średniowiecza.
 
TRASA
 
Wychodzimy z Ustki, spod kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela (0,0 km) i kierujemy się na południe. Z miasta wychodzimy ul. Marynarki Polskiej, a następnie schodzimy z drogi krajowej nr 21 i idziemy leśną drogą, za znakami żółtego szlaku pieszego PTTK. Szlak wiedzie lasem, dość wysoką krawędzią doliny Słupi, wzdłuż linii kolejowej do Słupska. Przechodzimy kładką nad rzeką (3,2 km) i wchodzimy do Wodnicy (3,3 km). Przy pierwszych zabudowaniach osady skręcamy w lewo, zostawiając wieś za sobą, a następnie podążamy drogą wspólnie z żółtym szlakiem (zwanym Szlakiem Doliną Słupi) w kierunku Charnowa (5,8 km). Za Charnowem wędrujemy dalej równolegle do nurtu Słupi. Po wyjściu z lasu wchodzimy na drogę asfaltową i dochodzimy do Doliny Charlotty (11,0 km). Tutaj, pośród bukowego lasu, w ostatnich latach powstał kompleks hotelowo-rozrywkowy Dolina Charlotty Resort & SPA. W należącym do obiektu amfiteatrze każdego roku odbywa się znany już w Europie Festiwal Legend Rocka, na którym występowały już takie sławy jak Marillion, Carlos Santana czy Deep Purple. Opuszczamy tereny rekreacyjne Doliny Charlotty i przez Strzelinko (12,5 km) idziemy do wsi Strzelino (13,6 km). Za Strzelinem główna droga skręca w lewo, a my idziemy dalej prosto. Kończy się droga asfaltowa i zaczynają się płyty betonowe, którymi idziemy aż do granic administracyjnych Słupska (17,9 km). Do miasta wchodzimy ul. Grunwaldzką i księcia J. Poniatowskiego, przez rondo Jacka Kuronia (20,0 km) i ulicami: Wandy, Kilińskiego, Szarych Szeregów, Partyzantów i Zamkową. Obok Zamku Książąt Pomorskich dochodzimy do kościoła dawnego klasztoru dominikanów pw. św. Jacka (21,5 km). Tutaj kończymy etap.
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Strzelino
Jedna z najstarszych wsi ziemi słupskiej, której początki sięgają XIII w. Osada była własnością wielu rycerzy pomorskich, a przez krótki czas należała do zakonu norbertanek – słupskiej filii klasztoru w Białobokach (lub Białobuku) koło Trzebiatowa. Najcenniejszym zabytkiem wsi jest XV-wieczny kościół pw. św. Antoniego Padewskiego. Neogotyckie przybudówki oraz ryglowa wieża powstały jednak dopiero w XIX w.
 
Charnowo
Wieś ze średniowiecznym rodowodem malowniczo położona w dolinie Słupi. Znaleziska archeologiczne wskazują, że osadnictwo na tym terenie kształtowało się już przed IV w n.e., kiedy to osiedlali się w okolicy Goci i Gepidzi. Rozwój wsi zawdzięczamy jednak Słowianom, którzy aż do XIII w. zajmowali się połowem ryb i rolnictwem. Ludność niemiecka pojawiła się tu pod koniec XIII w. i wprowadziła nowe zajęcia – tkanie płótna do żagli. Kroniki wspominają, że jeszcze pod koniec XIX w. w Charnowie działały aż 64 krosna. Wiejski kościół pw. Znalezienia Krzyża zbudowano na przełomie XVII i XVIII w. w konstrukcji ryglowej.  Z poprzedniej świątyni pozostała gotycka wieża, która dominuje nad całością. Wnętrze wypełniają renesansowe zabytki, zwłaszcza piękny ołtarz główny oraz malowane drewniane stalle.

 

INFORMACJA TURYSTYCZNA
 
Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku
ul. Starzyńskiego 8,
(+48) 728 50 41, www.slupsk.pl/turysta
 
Regionalny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
Słupsk, ul. Szarych szeregów 1
(+48) 59 842 50 12, www.slupsk.pttk.pl
 
Lęborski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba –Tadeusz Krawczyk– +48 500 180 012 oraz  Jan Kiśluk tel. +48 698 479 238, mail:  jkisluk.promocja@poczta.onet.pl

 

BAZA NOCLEGOWA

 

Hotel Piast
Słupsk,
ul Jedności Narodowej 3
(+48) 59 842 52 87,
(+48) 842 52 86
www.hotelpiast.slupsk.pl

Hotel PTTK Mikołajek
Słupsk,
ul. Szarych Szeregów 1
(+48) 59 842 29 02

Pokoje gościnne „Wela”
Słupsk,
ul. Na Wzgórzu 8
(+48) 640 14 20

 

Tanie Spanie”
Słupsk, Kopernika 28 – 31
518 724 599
www.taniespanie.slupsk.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY