Nowy Dwór Gdański

PAŃSTWO: Polska              
WOJEWÓDZTWO: warmińsko-mazurskie, pomorskie
POWIAT: elbląski, nowodworski        
DIECEZJA: elbląska 
 
Historia dzisiejszego miasta powiatowego sięga swoimi początkami połowy XVI w., kiedy to ziemie te w wyniku dziedziczenia i nadań królewskich znalazły się w rękach gdańskich patrycjuszy. Swój zamek wybudował tu Michał Loitz, który następnie sprowadził holenderskich osadników dla zagospodarowania okolicznych terenów. Przez wieki majątek jako tzw. królewszczyzna był dzierżawiony m.in. przez rodziny Wejherów, Jacobsenów, Gembickich.
Po okresie wojen szwedzkich osada mocno podupadła. Ponowny rozwój nastąpił w końcu XVIII w. Nie zahamował go nawet rozbiór Polski i włączenie tych terenów w skład Królestwa Pruskiego. Postępująca rozbudowa Nowego Dworu uhonorowana została przez cesarza Wilhelma I nadaniem praw miejskich w 1880 r. 
Po koniec II wojny światowej wycofujące się oddziały niemieckie zniszczyły wały i śluzy przeciwpowodziowe, powodując zalanie dużej części Żuław, wraz z Nowym Dworem. Akcja osuszania rozpoczęła się tuż po wojnie, w 1948 r., i już sześć lat później miasto stało się siedzibą powiatu.
Neogotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego pochodzi z połowy XIX w. i obok żelbetonowej wieży ciśnień z 1909 r. oraz kilku zachowanych XIX-wiecznych zabudowań parterowych przy ul. Sikorskiego i ul. Morskiej należy do nielicznych zachowanych zabytków miasta. Nowy Dwór Gdański pretenduje do rangi stolicy Wielkich Żuław. W dawnej mleczarni od kilkunastu lat działa muzeum regionalne, funkcjonujące dziś w ramach Żuławskiego Parku Historycznego.
 

 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY