Etap 29a Wyszewo - Koszalin

Wyszewo (0,0 km) – Wyszebórz (4,3 km) – Policko (7,2km) – Maszkowo (9,3 km) – Koszalin Góra Chełmska (16,9 km) – Koszalin katedra (20,2 km) 
 
PAŃSTWO: Polska           
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie
POWIAT: koszaliński, Koszalin                         
DIECEZJA: koszalińsko-kołobrzeska
 
Boże, Ty znasz moją głupotę i występki moje nie są 
zakryte przed Tobą. Niech przeze mnie nie wstydzą się 
ci, co Tobie ufają, Panie, Boże Zastępów.
Niech przeze mnie się nie rumienią ci,
którzy Ciebie szukają, Boże Izraela! (Ps 69,6-7)

 

Wędrówka na Górę Chełmską należy do najstarszych form pielgrzymowania w tej okolicy. Odcinek pomiędzy Wyszewem a Sanktuarium na Krzyżance niemal w całości wiedzie po terenie leśnym, co z pewnością ułatwia skupienie i przygotowanie się duchowe na spotkanie z Matką Bożą Trzykroć Przedziwną.
 
TRASA
 
Na rozwidleniu dróg w Wyszewie (0,0 km) skręcamy w lewo i wchodzimy w tereny leśne. Idziemy drogą utwardzoną, mijamy dwa niewielkie polodowcowe jeziorka i dochodzimy do wsi Wyszebórz (4,3 km). We wsi na uwagę zasługuje neobarokowy pałac z XIX w. wraz z otaczającym go parkiem. Betonową i częściowo gruntową drogą idziemy na północ. Mijamy niewielką osadę Policko (7,2 km), a następnie wieś Maszkowo (9,3 km), po czym wchodzimy w granice administracyjne Koszalina. Wychodzimy poboczem drogi asfaltowej i wchodzimy w kompleks leśny Góry Chełmskiej. Po kilkuset metrach, przy parkingu leśnym, skręcamy w prawo i drogami leśnymi dochodzimy do drogi asfaltowej (15,2 km). Przecinamy ją i dochodzimy do darłowskiej nitki Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba. Skręcamy w lewo i po kolejnych kilkuset metrach dochodzimy do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej (16,9 km). Dalsza droga do centrum Koszalina – patrz: etap 29 (Iwięcino – Koszalin).
 
 
 

 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY