Etap 31 Dobrzyca - Kołobrzeg

Dobrzyca (0,0 km) – Strzepowo (3,2 km) – Strachomino (5,5 km) – Rusowo (8,1 km) – Kukinia (10,9 km) – Las Kołobrzeski (14,7 km) – Stramniczka (18,9 km) – Stramnica (22,8 km) – Kołobrzeg konkatedra (29,4 km) 
 
PAŃSTWO: Polska                  
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie  
POWIAT: koszaliński, kołobrzeski                       
DIECEZJA: koszalińsko-kołobrzeska
 
Póki mego życia, chcę śpiewać Panu i grać mojemu Bogu, 
póki mi życia starczy. Niech miła Mu będzie pieśń moja, 
będę radował się w Panu. (Ps 104,33-34)
 
Większa część odcinka wiedzie lekko pofalowaną wysoczyzną morenową, w bezpośrednim sąsiedztwie wybrzeża Bałtyku. Przeważa otwarty teren, a jedynie przed samym Kołobrzegiem szlak biegnie zwartym obszarem leśnym tzw. Lasu Kołobrzeskiego. Spotkamy tu pomnikowe okazy drzew, w tym jedne z najstarszych w kraju dęby: Warcisław i Bolesław.
 

TRASA

Wychodzimy z Dobrzycy (0,0 km) drogą asfaltową i kierujemy się w stronę wsi Strzepowo (3,2 km), w której centrum wznosi się neogotycki kościół pw. św. Andrzeja Boboli z drugiej połowy XIX w. Przechodzimy przez wieś, ciągnącą się na długości prawie 2,5 km i kontynuując marsz, drogą gminną mijamy Strachomino (5,5 km), Rusowo (8,1 km) z ciekawym parkiem pałacowym z XIX w. i licznymi pomnikami przyrody oraz XIV-wiecznym kamienno-ceglanym kościołem pw. Matki Bożej Różańcowej i docieramy do Kukini (10,9 km). Za wsią, na wysokości Kukinki (13,3 km) skręcamy w lewo w drogę utwardzoną, którą docieramy do skraju Lasu Kołobrzeskiego (14,7 km). 

Las Kołobrzeski
Ponad 300 hektarów bagien i terenów leśnych jeszcze do niedawna było zupełnie nieznanych. Teren przylegał bezpośrednio do radzieckiego lotniska, więc nie było tu wstępu. Paradoksalnie dzięki temu obszar nie uległ zagospodarowaniu i degeneracji. W Lesie Kołobrzeskim dominują lasy bukowe i dębowe, a także rozległe obszary bagien i moczarów, na których gniazdują liczne gatunki ptaków, od popularnych łabędzi po unikatowe perkozy, bąki i żurawie. Sporą atrakcją są rosnące tu potężne daglezje, drzewa sprowadzone do Europy z terenów Ameryki Północnej w połowie XIX w. W południowej części lasu, przy szlaku, rosną wielkie dęby: 650-letni Warcisław i uważany za najstarszy dąb w Polsce – 800-letni Bolesław.
 
Przez Las Kołobrzeski idziemy początkowo drogą betonową, a po około 450 m skręcamy w drogę utwardzoną. Mijając trzy skrzyżowania z duktami leśnymi, skręcamy w lewo i ponownie wchodzimy na drogę betonową. Przechodzimy obok najstarszych dębów: Bolesława i Warcisława i w okolicach Stramniczki wychodzimy z lasu (18,9 km). Dochodzimy do drogi asfaltowej, a następnie gruntowej i po przejściu przez tory kolejowe wchodzimy do Stramnicy (22,8 km). W Stramnicy dochodzimy do drogi wojewódzkiej nr 163 i skręcamy w prawo, w kierunku Kołobrzegu. Po kilku kilometrach wchodzimy już w granice administracyjne miasta (25,2 km). Ul. Bolesława Krzywoustego dochodzimy do skrzyżowania (27,0 km) z ul. Bolesława Chrobrego, prowadzącą z Budzistowa i będącą częścią południowej nitki Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba (Koszalin – Białogard – Karlino – Kołobrzeg). Ulicami Bolesława Krzywoustego, Bogusława X, Kamienną oraz Armii Krajowej wchodzimy do historycznego centrum Kołobrzegu, pod bazylikę konkatedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (29,4 km).
 

Stramnica

Ta niewielka wieś ze względu na swoje położenie odegrała dość znaczącą rolę w historii pobliskiego Kołobrzegu. Tutaj podczas wojen napoleońskich i oblężenia miasta w 1807 r. stacjonowało dowództwo wojsk francuskich. Z okolicznych wzgórz roztaczał się bowiem wspaniały widok na Kołobrzeg i tereny sąsiedzkie. W Stramnicy zmarł również (na skutek odniesionych w walkach ran) włoski generał dywizji Pietro Teulie. Tutaj również uzgadniano warunki pokoju prusko-francuskiego kończącego walki o Kołobrzeg.

 
INFORMACJA TURYSTYCZNA
 
Miejska Informacja Turystyczna w Kołobrzegu 
ul. Armii Krajowej 12, tel. (+48) 94 354 72 20, (+48) 94 355 13 20
 
  Oddział PTTK w Kołobrzegu im. Jana Frankowskiego
Kołobrzeg, ul. Zwycięzców 5
(+48) 94 352 23 11, www.ptttk.kolobrzeg.pl
herbata, kawa, pieczątka jakubowa
odznaka Szlakiem Drogi św. Jakuba 
 
BAZA NOCLEGOWA

Ośrodek Charytatywny dla Dzieci i Młodzieży
Kołobrzeg, ul. Aniołów Stróżów 1
tel. 94 354 22 77, 791 310 277

Schronisko Młodzieżowe
w Zespole Szkół nr 2
Kołobrzeg, ul. Śliwińskiego 1
(+48) 94 252 27 69, 501 212 445
poza rokiem szkolnym

informacja o dużym wyborze bazy noclegowej 
 

 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY