Etap 31a Białogard - Kłopotowo

Białogard (0,0 km) – Lulewice (5,8 km) – Redlino (9,9 km) – Karlino (11,7 km) – Lubiechowo (17,2 km) –Kłopotowo (21,8 km) 
 
PAŃSTWO: Polska        
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie 
POWIAT: białogardzki        
DIECEZJA: koszalińsko-kołobrzeska
 
Wielki jest Pan i godzien wielkiej chwały, 
a wielkość Jego niezgłębiona. (Ps 145,3)
 
Przebieg Pomorskiej Drogi Św. Jakuba pomiędzy Białogardem a Kołobrzegiem pokrywa się ze starym tzw. traktem solnym, który niegdyś wiódł znad morza do Wielkopolski. Niewielkie wioski, jak Lubiechowo czy Wrzosowo, oraz większe grody, jak Karlino, stanowiły niegdyś ważne punkty etapowe na szlaku. Dziś kryją ciekawe zabytki architektury, pamiętające często czasy średniowiecza.
 
TRASA
 
Białogard (0,0 km) opuszczamy ulicami Kołobrzeską, a następnie Koszalińską, którą wychodzimy z miasta i aleją pomnikowych drzew dochodzimy do Lulewic (5,8 km). Ta ciekawa wieś została założona na planie dużej owalnicy i do dziś znajduje się w niej wiele zagród z przełomu XIX i XX w. Pod kościołem warto zobaczyć stworzoną przez sołtysa i mieszkańców wsi tzw. Lulewicką Golgotę. Znajdują się na niej ręcznie wykonane figury i sceny Męki Pańskiej. Ciekawe przedsięwzięcie jest jedynym tego rodzaju na całej zachodniopomorskiej części Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba. Przy Golgocie skręcamy w lewo i drogą powiatową idziemy do Redlina (9,9 km). Za wsią dochodzimy do węzła drogowego (skrzyżowanie z drogą krajową nr 6), przechodzimy na światłach na drugą stronę i ulicą Białogardzką kierujemy się do centrum ’Karlina (11,7 km). Z Karlina wychodzimy ulicą Moniuszki, a następnie nasypem nieczynnej kolejki wąskotorowej (obecnie zagospodarowanej jako droga rowerowa) przez most na Parsęcie. Po około 5 km wchodzimy do Lubiechowa (17,2 km) – niewielkiej wsi z niezwykle ciekawym założeniem parkowo-pałacowym z XIX w. (niestety w bardzo złym stanie) oraz neogotyckim kościołem pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. W centrum wsi skręcamy w lewo i drogą utwardzoną i wysadzaną drzewami owocowymi pośród pól dochodzimy do Kłopotowa (21,8 km).
 
UWAGA!
Zarówno okolice Kłopotowa, jak i sama wieś nie posiadają miejsc noclegowych. Sugeruje się wcześniejszą rezerwację w jednym z gospodarstw agroturystycznych w Dygowie (ok. 6 km od Wrzosowa – drogą wojewódzką) lub Czerninie (3 km na zachód od Dygowa). Następnego dnia można wejść na szlak w Bardach.
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Karlino
Od samego początku najważniejszym atutem osady było jej strategiczne położenie, przy przeprawie przez Parsętę, na skrzyżowaniu szlaków ze Słupska do Szczecina oraz z Kołobrzegu w stronę Wielkopolski. Już w XII w. istniała tu komora celna, a sto lat później osada uzyskała prawa miejskie. Karlino przez ponad 300 lat wchodziło w skład uposażenia biskupów kamieńskich, którzy wybudowali tu zamek. Od tego czasu w herbie miasta widnieją atrybuty biskupie. Zamek i całe miasto zostały spalone podczas wojny siedmioletniej. W 1807 r. stacjonowały tu wojska napoleońskie i z tego okresu zachował się jeden budynek w centrum Karlina – tzw. Dom Napoleona. W czasach współczesnych Karlino zasłynęło wybuchem i zapłonem ropy naftowej, do którego doszło na przełomie 1980 i 1981 r. podczas prac poszukiwawczych.
 
Kościół pw. Św. Michała Archanioła
Najstarsza zachowana budowla w mieście, pochodząca z przełomu XV i XVI w. Gotycka ceglana świątynia posiada trzy nawy przykryte oryginalnym sklepieniem gwiaździstym. Z pierwotnego wyposażenia zachowały się jedynie trzy płyty nagrobne z XVII i XVIII w.
 
Kłopotowo
Dawna posiadłość rodu von Wedlów, wywodzących się z Tuczna koło Wałcza. Zanim jednak Hasso von Wedel zakupił majątek na początku XX w., wieś z okolicami należała do innych znanych rodzin pomorskich – von Rahmel oraz von Bonin. To jednak ci ostatni (Wedlowie) pozostawili po sobie okazały dwór, który powstał w 1911 r. w stylu modernistycznym. Do dziś zachowały się oryginalne malowane stropy, kominek i ozdobna posadzka. Całość otacza trochę już zaniedbany park. Najstarszym budynkiem w Kłopotowie jest kamienno-ceglany kościół pw. św. Andrzeja z XIII w., przebudowany w XVI i XVII stuleciu.
 
BAZA NOCLEGOWA
 
Parafia św. Michała Archanioła 
w Karlinie, plac Jana Pawła II 8
(+48) 94 311 72 64 
 

 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY