Etap 28 Darłowo - Iwięcino

Darłowo (0,0 km) – Rusko (2,2 km) – Porzecze (4,1 km) – Bukowo Morskie (8,6 km) – Boryszewo (11,6 km) – Bielkowo (16,9 km) – Iwięcino (20,3 km) 
 
PAŃSTWO: Polska          
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie
POWIAT: sławieński, koszaliński 
DIECEZJA: koszalińsko-kołobrzeska
 
Odstąp od złego, czyń dobro; 
szukaj pokoju, idź za nim! (Ps 34,15)
 
Tereny pomiędzy Darłowem a Koszalinem stanowią interesujący obszar ze względu na malownicze krajobrazy oraz ciekawą historię. Trasa Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba wiedzie południowymi brzegami przymorskich jezior Bukowo i Jamno.To dawne terytoria cystersów, po których zostało w okolicy całkiem sporo śladów.
 

TRASA

Wyruszamy z Darłowa (0,0 km) ulicami Kościelną, Powstańców Warszawy i Wojska Polskiego. Tą ostatnią po około 1,5 km wychodzimy z miasta (1,6 km).  Przy skrzyżowaniu z ul. Osadniczą kończy się chodnik i idziemy dalej poboczem drogi krajowej. Po chwili docieramy do rozwidlenia we wsi Rusko (2,2 km) i przechodząc przez wieś, kierujemy się w stronę Porzecza. Trasa wiedzie wzdłuż niewysokiej krawędzi rzeki Grabowej, którą mijamy po prawej stronie.  Za Porzeczem (4,1 km), na wysokości osady Pęciszewko, schodzimy z drogi asfaltowej w prawo i idziemy drogą utwardzoną na zachód. Przechodzimy przez dwa betonowe mostki (pierwszy na rzece Grabowej, drugi na niewielkim kanale melioracyjnym) i częściowo przez tereny zalewowe doliny Grabowej, częściowo przez tereny leśne wędrujemy do wsi Bukowo Morskie (8,6 km), gdzie wchodzimy na asfalt. Na skrzyżowaniu we wsi skręcamy w lewo i wchodzimy na drogę betonową, którą idziemy aż do jej końca (10,9 km). Kawałek dalej zaczynają się już zabudowania wsi Boryszewo (11,6 km). Wieś o charakterze owalnicy należała niegdyś do zakonu bukowskich cystersów. Za wsią kierujemy się dalej drogą asfaltową na początku na południe, a następnie na skrzyżowaniu (12,3 km) w prawo i dalej na zachód. Po kilku kilometrach dochodzimy do Bielkowa (16,9 km). Stąd już ostatni etap wiodący betonową drogą do Iwięcina (20,3 km). Noclegu można szukać  w tutejszym schronisku lub w położonych niespełna 4 km dalej Osiekach (również na szlaku). 

Bukowo Morskie

Ta niewielka wieś położona jest na Europejskim Szlaku Cysterskim, o czym informują liczne tablice informacyjne ustawione na terenie przykościelnymw centrum Bukowa. Zakonnicy przybyli tutaj w drugiej połowie XIII w., sprowadzeni przez księcia gdańskiego Świętopełka. W wyniku licznych nadań dysponowali oni wielkimi połaciami ziemi oraz kilkunastoma wsiami w okolicy. Niestety, darowizny jakie otrzymywali m.in. od biskupów kamieńskich nie wystarczały na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Cystersi zmuszeni do zaciągania pożyczek powoli pogrążali się w zaległościach. Po kasacie zakonu w wyniku reformacji klasztor popadł w ruinę i został rozebrany. Jedyną pozostałością po bytności cystersów w Bukowie jest gotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowany z cegły w XIV w. jest trójnawową świątynią z masywną wieżą od strony zachodniej. Najcenniejsze elementy wyposażenia wnętrza znalazły się w słupskim muzeum (m.in. ołtarz główny). Obecnie kościół należy do parafii polskokatolickiej. We wsi znajduje się również park dworski z pocz. XX w. i kilka pomnikowych drzew.

 INFORMACJE PRAKTYCZNE - Elżbieta Rosiak, tel. 795 563 574, mail: elarosiak1@wp.pl

BAZA NOCLEGOWA
Schronisko młodzieżowe
przy Szkole Podstawowej w Iwięcinie
Iwięcino 7
czynne VII - VIII
(+48) 94 318 27 18
 

 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY