Etap 36a Wolin - Stepnica

Wolin (0,0 km) – Recław (1,2 km) – Zagórze (4,7 km) – Skoszewo (7,5 km) – Jarszewko (10,6 km) – Łąka (12,5 km) – Racimierz (15,1 km) – Czarnocin (24,7 km) – Kopice (27,5 km) – Gąsierzyno (31,9 km) – Piaski Małe (33,8 km) – Stepniczka (35,4 km) – Stepnica (36,4 km) 
 
PAŃSTWO: Polska          
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie
POWIAT: kamieński, goleniowski
ARCHIDIECEZJA: szczecińsko-kamieńska
 
Oto dzień, który Pan uczynił: radujmy się zeń i weselmy! 
(Ps 118,24)
 
Wielkim atutem tej części Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba są wspaniałe widoki, jakie rozpościerają się z wielu punktów trasy. Otwarte przestrzenie płaskiej jak stół niziny nad Zalewem Szczecińskim kontrastują tu z rozległym terenem zielonym Puszczy Goleniowskiej. Pośród tych cennych przyrodniczo miejsc usadowiły się stare osady, które do dziś kryją wiele pamiątek bogatej przeszłości.
 

TRASA

Z Wolina (0,0 km) wychodzimy przez obrotowy most na Dziwnie. Przechodzimy Ostrów Recławski i za kolejnym mostem skręcamy w prawo brukowaną drogę w stronę Recławia (1,2 km). Kawałek dalej znajduje się wejście na teren Centrum Słowian i Wikingów. My natomiast idziemy dalej prosto główną drogą, by po kilkuset metrach zejść z niej w prawo i kontynuować marsz wzdłuż brzegów Dziwny. Mijamy Gogolice (2,8 km) i po niecałych 2 km wchodzimy do Zagórza (4,7 km), niewielkiej wsi z zachowanym dworkiem rodziny von Flemming. Drogą utwardzoną idziemy dalej na południe. Po prawej stronie widoczne są już otwarte wody Zalewu Szczecińskiego. Dochodzimy do Skoszewa (7,5 km) i przechodząc przez całą wieś, pośród podmokłych łąk idziemy w stronę Jarszewka (10,6 km). Za wsią wchodzimy na drogę powiatową, którą dochodzimy po chwili do trójwsi: Łąka (12,5 km) – Racimierz (15,1 km) – Żarnowo. Już w Racimierzu  schodzimy z drogi asfaltowej i najpierw w stronę boiska sportowego, a następnie drogą z płyt betonowych kierujemy się w stronę rozległego obszaru Łąk Czarnocińskich. Wędrujemy pośród podmokłych łąk i torfowisk. Oznakowanie szlaku jest w tym rejonie bardzo utrudnione, głównie z powodu braku obiektów do umieszczenia znaków. Większość terenu stanowią trawiaste obszary depresyjne, położone kilka centymetrów poniżej poziomu morza. Pośród kanałów i rowów melioracyjnych drogą betonową docieramy ostatecznie do Czarnocina (24,7 km). Całość tego odcinka przebiega po obszarze objętym ochroną w ramach programu NATURA 2000.
Z Czarnocina do Stepnicy udajemy się już asfaltową drogą powiatową. Wędrując wzdłuż brzegów zalewu, mijamy niewielkie wsie, które dawniej były wyłącznie osadami rybackimi, dziś coraz częściej stanowią doskonałe miejsca wypoczynkowe dla przyjeżdżających tu letników z pobliskiego Goleniowa, Szczecina, a nawet i innych rejonów Polski. Przechodzimy więc przez Kopice (27,5 km), w pobliżu których znajduje się malownicza piaszczysta plaża i ośrodek rekreacyjny, Gąsierzyno (31,9 km), Piaski Małe (33,8 km), Stepniczkę (35,4 km) i dochodzimy do ’Stepnicy (36,4 km).

 

PRZYSTANKI NA TRASIE

Czarnocin

Niewielka osada położona niemal nad samym brzegiem Zalewu Szczecińskiego znana jest głównie z widocznego z daleka Ośrodka Aktywnego Wypoczynku „Frajda”. Okazały zespół budynków powstał na początku XX w. w konstrukcji ryglowej i w latach 40. ubiegłego stulecia był wykorzystywany jako... szkoła żołnierzy Wehrmachtu lub SS! Obecnie odremontowany służy całej rzeszy dzieci i młodzieży do organizacji tzw. zielonej szkoły lub aktywnych turnusów żeglarskich, konnych lub kajakowych.

Łąki Czarnocińskie
Rozległy obszar częściowo podmokłych łąk i torfowisk oraz pastwisk przy wschodnich brzegach Zalewu Szczecińskiego nosi wspólną nazwę Łąk Czarnocińskich. Zajmuje on obszar ponad 4000 ha i jest doskonałym siedliskiem stad dziko żyjących koników polskich oraz długowłosych krów 
rasy Scottish Highland, które najprawdopodobniej żyły na tych terenach już ponad 10 tys. lat temu. Na terenie łąk powstał rezerwat „Czarnocin”, który jest chronionym miejscem występowania torfowiska przejściowego wraz z lasem brzozowym (tzw. olsem) i rosnącymi na tym terenie unikatowymi gatunkami roślin. To również prawdziwe ptasie królestwo, którego niekwestionowanym władcą jest bielik. Znalazł on na tym terenie doskonałe warunki do bytowania i tworzy obecnie jedno z największych skupisk tego drapieżnika na terenie Europy! 
 
 
 

 

 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY